Mindent a cementről
Építkezéskor vagy felújításkor a cement az egyik legfontosabb építőanyag, amire szükségünk lehet. Ha nem is közvetlenül, de közvetett formában mindenképpen az egyik olyan termékről van szó, amiből a legtöbb kell egy ház felépítéséhez, hiszen szükség van rá alapozáskor, aljzatkialakításkor, falazáskor, lábazatépítéskor, de még a koszorú és a födém elkészítésekor is.
Mi az a cement?
Érdemes talán rögtön azzal kezdeni egy cement kisokost, hogy tisztába tesszük a kérdéses építőanyag fogalmát, vagyis megválaszoljuk azt a kérdést, hogy mi is az a cement?
A cement valójában egy hidraulikus kötőanyag, ami száraz, porszerű állapotban kerül forgalomba, majd vízzel érintkezve a benne lévő kötőanyagok kémiai reakció folytán erős, szilárd masszává alakulnak át.
Önmagában a cementből víz hatására nem képződik túl masszív anyag, de megfelelő szemcsenagyságú sóderrel kiegészülve olyan betonelemek önthetők és készíthetők a segítségével, amelyek akár évszázadokig is képesek bírni a nagy terhelést vagy az időjárás hatásait. Legnagyobb érdekessége, hogy szilárd jellegét kötés után még vízben is képes tartósan megőrizni.
Éves szinten még mindig több mint 4 milliárdra becsülik globálisan a cementtermelés mértékét, ami kifejezetten óvatos becslés annak fényében, hogy a világ több meghatározó régiójából egyáltalán nincs adat vagy legfeljebb becsült eredmények.
Miből áll a cement?
Bár egy homogén, porállagú anyagnak tűnik, valójában azonban a cement nagyon sok elemből, fő- és alárendelt alkotórészekből áll össze. A legfontosabb alapanyagok között a klinker mellett a hidraulitokat találjuk a cementgyártás kapcsán, de a különféle mellékanyagok is gyakran lényeges szerepet játszanak a kötőanyag kialakításakor.
Mindez annak ellenére is igaz, hogy ezek a mellékes alkotórészek maximum a cement 5 százalékát, ha kiteszik. Köztük olyan anyagokat találunk, mint a mészkő, a pernye, a különféle puccolánok, traszok vagy a granulált kohósalak.
Milyen cementfajták léteznek?
A felhasznált alapanyagok, valamint az alkalmazási területek függvényében többféle cementtípust különböztethetünk meg egymástól. Ezek a következők:
Portlandcement
A legnépszerűbb és legáltalánosabb cementtípus a portlandcement. Mondhatni ez a legklasszikusabb hidraulikus kötőanyag, amit jól meghatározott összetétellel rendelkező nyersanyagkeverék égetésével, illetve finomra való őrlésével készítenek. Vízzel érintkezve különféle kémiai reakciókat vált ki, a hidratációs folyamatok által pedig megszilárdul, és rendkívül stabil végeredményt ad. A portlandcement leginkább klinkerből és kötésszabályozó anyagokból áll, más egyéb alkotóelemet ritkán kevernek hozzá a gyártók, vagy ha igen, akkor is kis mennyiségben.
Speciális portlandcementek
A portlandcementeket jellemzően további alkategóriákra lehet osztani, hiszen az arányok vegyítésével, illetve bizonyos adalékanyagok hozzáadásával nagyon sokféle típusa ismert még. Ezek gyűjtőnéven a speciális vagy összetett portlandcementek, amelyek gyakran több-kevesebb klinkert és hidraulitot tartalmaznak.
Ennek fényében beszélhetünk például nagy kezdő- és végszilárdsággal rendelkező portlandcementről, amelyek kizárólag 60-70 tömegszázalékos klinkertípusból készíthetők el. Hogy a nagy kezdőszilárdság megmaradjon, jellemzően trikalcium-aluminátot kevernek hozzá, méghozzá nagyobb mennyiségű gipszkő társaságában.
Beszélhetünk továbbá közepes szilárdságú portlandcementről is, amelyek biztosan tartalmaznak kisebb-nagyobb mennyiségben kohósalakot vagy őrölt szénpernyét. Ezek azért fontosak, mert meglétük jelentős mértékben képes lelassítani a cement szilárdulási idejét, sőt az utószilárdulás akár hónapokra is elnyúlhat a segítségükkel.
Ezen felül beszélhetünk még kis hőfejlesztésű portlandcementről is. Ez akkor jön létre, ha a cement hőfejlesztése kevesebb, mint 270 J grammonként. Az ilyen cementtípusokat úgy állítják elő, hogy csökkentik a klinker mennyiségét, illetve a cement őrlésének finomságát.
Mit jelentenek a jelek a cementes zsákon?
Bármelyik gyártó termékéről is legyen szó, a cementes zsákokon rengeteg különféle jelölést találhatunk, amelyek általában egységesek, tehát elegendő lehet egyetlen alkalommal megismerni őket. Az építőanyag egységesített jele a CEM, így ha ezt olvassuk egy zsákon, akkor abban biztosan cementet találunk majd. Hogy milyen típusút, azt egy római szám jelöli.
Az I. jellemzően a portlandcement, ami a legelterjedtebb és legáltalánosabb. A II. az összetett portlandcementet mutatja, és míg a III. a kohósalak-cement jelölése, a IV. pedig a puccolántartalmú cementé, addig az V. a kompozitcementet jelöli a zsákon.
Gyakran találunk még betűket is a zsákokon, melyek a főbb alkotórészek mennyiségi eloszlására utalnak. Ha például az A 66-88 százalékot látjuk, akkor az azt jelenti, hogy ilyen sok klinker található benne.
Hogy a klinker mellett még milyen alkotóelemekből áll össze a cement, azt egy következő betű jelzi, méghozzá a következő módon:
- V – savas jellegű pernye
- S – granulált kohósalak
- P – természetes puccolán (trasz)
- L/LL – mészkő
- M – kompozitcement
A cementes zsákon találunk továbbá egy számot is, ami az MPa értéket jelöli. Ez nem más, mint a 28 napos nyomószilárdság legalsó értékére vonatkozó adat. Végül, de nem utolsó sorban egy N, egy L vagy egy R betűt találunk a kódsor végén. Az N jellemzően a normál kezdőszilárdságot, az L a kis kezdőszilárdságot, míg az R a nagy kezdőszilárdságot hivatott jelezni.
Nem minden cementgyártó esetén jellemző, de vannak olyan termékek, ahol egy nyolcadik érték is feltűnik a zsákon, ami általában a szulfátállóságot jelzi. Az MSR például azt jelenti, kis szulfátállóságú cementről van szó, az SR a teljes szulfátállóságot mutatja, míg az LH a kis hőfejlesztési értéket.
A cement felhasználása a gyakorlatban
Mint valamennyi zsákos építőanyag, úgy természetesen a cement felhasználása is rendkívül specifikus, mondhatni célzott. Ennek megfelelően csak egyetlen dologra alkalmazható, abból viszont egy építkezés vagy felújítás során rengeteg alapvető fontosságú, gyakran fundamentális jellegű alkotóelem kihozható.
Köztudott ugyanis, hogy a cement a beton legfontosabb alkotóeleme. A megfelelő minőségű beton pedig elengedhetetlen például a ház alapjának elkészítéséhez, a lábazat kialakításához, az aljzatkialakításhoz, az áthidalókhoz, a koszorúkhoz, a födémkialakításhoz, a ház körül pedig készülhet belőle lépcső, járda, autóbeálló, garázsaljzat, de még akár egy kerti sütögető is.
A teljes cikk itt olvasható: https://www.bekasepker.hu/mindent-a-cementrol
Forrás:bekasepker.hu